O nás

Pradědova galerie u Halouzků leží v obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků. Plocha celého areálu se rozkládá na ploše 8 hektarů v areálu daňčí farmy.

• Mezi hlavní dominanty galerie patří bezesporu největší socha “vládce Jeseníků“ děda Praděda v ČR, která je 10,4 metrů vysoká a váží 15 tun. Další významnou částí galerie je betlém, který obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti, a který se neustále rozrůstá. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlemářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem „Největší betlém na světě“. V roce 2008 zde bylo otevřeno Muzeum betlémů od dalších moravských řezbářů.

• Za třetí unikát v Pradědově galerii považuje Jiří Halouzka obří dřevěný obraz Pradědovy říše, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta byla bohužel i s obrazem zničena. Jedná se tedy o pečlivě vyřezávanou kopii původního obrazu podle dobové a vzácné pohlednice. Na celý monument bylo použito dřevo ze čtyřiadvaceti lipových kmenů, měří 2,2 x 5 metrů a naleznete ho v jedné z našich zastřešených expozic.

• Všechny tři zmíněné dominanty jsou zapsány v české Guinnessově knize rekordů. Po domluvě je možná prohlídka galerie i s výkladem k jednotlivým sochám, včetně předvedení řezbářské práce. V každém sektoru je umístěna mluvící socha, která umí podat výklad ke každé navštívené sekci v těchto jazycích: čeština, angličtina, němčina, polština, francouzština, ruština a japonština.

• Další zajímavostí, kterou je nutno zdůraznit, je práce pana Halouzky na sochách slonů a koní, na jejichž vyřezávání se podařilo zajistit obří lípy z areálu Velké pardubické. Jen pár kroků od galerie se nachází kostel sv. Michaela Archanděla, jehož existence je povrchně zmíněna od roku 1346. Kostel je rovněž součástí galerie a jsou zde vystaveny desítky dalších soch, ale hlavně unikátní velké dílo v podobě létající andělů přímo nad oltářem, a také 2 metry velký šestiramenný lustr, který je osazen několika svícny.

• Přímo u galerie je prostorné parkoviště zdarma. Počasí se bát nemusíte, téměř celá část expozice je zastřešená, a kdyby vám přeci jen byla velká zima, rádi vám nabídneme dobrou kávu, čaj a jiné občerstvení u našeho vyhřátého krbu.

PG - mapa 500x490 PNG

Umístění Pradědova galerie u Halouzků, Jiříkov 39, 793 51 pošta Břidličná Telefon +420 731 491 633 Email galeriehalouzka@seznam.cz Hodiny Pozor, změna provozní doby!!! OD BŘEZNA / 14. 3. 2020 / 09:00 – 18:00 * Denně, včetně všech pondělků a veškerých svátků!
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close