Halouzka má kuriozitu roku

Kuriozita roku, cena. kterou si z 19. mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově odvezl řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova na Rýmařovsku. Získal ji za dřevěnou sochu trojhlavého draka.

Ocenění „Kuriozita roku“ získal Jiří Halouzka už podruhé. Poprvé to bylo před několika lety za dřevěnou sochu Praděda, největší v Evropě. Sám nevěřil, že letos opět uspěje.

Jiří Halouzka, řezbář: „Z hecu jsem toho draka přihlásil. Přihlášeno bylo přihlášeno asi 250 věcí, různých kuriozit nejrůznějších žánrů. No a kupodivu tento drak chrlící oheň nakonec vyhrál. Cenu mně předával hejtman kraje Vysočina, což je dost osobnost, která mně dává sílu pracovat dále a dává důstojnost celému dění.“

Oceněný drak nebude jen statickým exponátem v Pradědově galerii. Bude ke spatření i na hradě Sovinci, kde se odehraje pohádka nazvaná Soví král.

Jiří Halouzka, řezbář: „Tady ten drak který plive oheň a kouří, bude v této pohádce hrát.“

V Galerii u Halouzků je stále něco nového. K nejžhavějším novinkám patří třeba kolotoče pro dospělé. Jiří Halouzka, řezbář: „Jezdí sem autobusy starších lidí a všichni se svezou. Já jsem velmi spokojený, že kolotoče nejsou jenom pro dospělé, ale i pro pokročilý věk.“

No a proč právě drak? Podle pověstí draci v dávných časech v okolí hradu Sovince žili a lidé je měli rádi. Drak je také ve znaku obce Jiříkov, což dokládá pečeť ze 16. století.

* autor článku: Ladislav Olejníček (TV Polar / 3.7.2009)

Venkovni expozice (39)

 

 

%d blogerům se to líbí:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close